21 Ocak 2010 Perşembe

TÜRK ERKEĞİNE TALİH KUŞU KONDU.TÜRKİYEDEN 20 BİN ERKEK İSTİYORLAR.
Türk erkeğine talih kuşu kondu! Türkiye'den her şeyi istemişlerdi ama bugüne kadar hiç böyle bir teklif gelmemişti!
Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek Moğolistan heyetinin bavulunda bu kez farklı bir dosya var. Altı kadına sadece bir erkeğin düştüğü Moğolistan, Türkiye'den 20 bin erkek isteyecek.
NÜFUSU SADECE 3 MİLYON
Referans Gazetesi'nden Jale Özgentürk'ün haberi:
Bir yanında Rusya, diğer yanında Çin... Orta Asya'da denize kıyısı olmayan, gözalabildiğine ovalardan, çayırlardan oluşan bir ülke. Yüzölçümü 1.5 milyon metrekare yani Türkiye'nin iki katı... Nüfusu ise sıkı durun, sadece ve sadece 3 milyon.
Bu ülke Moğolistan. Büyük Moğol İmparatoru Cengiz Han'ın ülkesi...
Bölgesel iki süper gücün arasına sıkışmış, yıllarca Rusya'nın egemenliğinde kalan Moğolistan, tarım, madencilik, hayvancılık ve turizme dayalı bir ekonomiye sahip. Dış ticaret hacmi sadece 3 milyar dolar ülkenin 45 milyon hayvanı var. Moğolistan atların en özgür dolaştığı ülke.
TÜRK TARİHİ AÇISINDAN ÖNEMLİ
Moğolistan'ın Türkler için önemi ise farklı. Orhun Abideleri, Göktürk Anıtları ile Türk tarihi açısından da ayrı bir değer taşıyor.
Ak Parti hükümeti de bu farklılığın farkında ve "Moğolistan dâhil Orta Asya ülkeleriyle artan ölçüde derinlikli bir işbirliği dokusu geliştirilmesi" politikası doğrultusunda ilişkileri sıcak tutuyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Moğolistan'da dört adet Türk okulu var. Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) kanalıyla bu ülkede çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri de Orhun Kitabeleri'ne giden Bilge Kağan yolunun yapılması oldu.
İki ülke arasında dış ticarete gelince, burada çok sevindirici bir durum yok. Moğolistan'ın 3 milyar dolarlık ticaret hacmi içinde Türkiye'nin payı 2008 rakamlarına göre sadece 7 milyon dolar civarında.
6 KADINA 1 ERKEK DÜŞÜYOR
Coğrafi olarak sıkışmış kalmış olan Moğolistan da bu tarihi bağlar nedeniyle Türkiye'yi "üçüncü komşu" ülke olarak görüyor. Karşılıklı işbirliği için atılan adımlar hızlanıyor.
Heyetler geliyor, gidiyor. Önümüzdeki günlerde ise Türkiye'ye yeni bir heyet gelecek. Ama bu kez heyetin bavulunda farklı bir dosya var.
Nedir bu? Moğolistan giderek azalan nüfusuna çare arıyor. Rusya'nın egemenliğinde geçen yıllar boyunca işi, gücü olmayan müslüman Moğol erkeklerinin büyük bölümü alkolün pençesine düşmüş. Moğolistan'da erkek nüfus azalıyor. 6 kadına bir erkek düşüyor.
ERKEKLER İÇİN BAŞLIK PARASI İSTENİYOR
Erkek sayısının bu kadar az olması yüzünden başlık parası kadınlar için değil erkekler için isteniyor. 45 milyon hayvan, başlık parası için önemli bir kaynak.


TÜRKİYE'DEN 20 BİN ERKEK İSTİYORLAR
Moğol hükümeti giderek artan bu endişelerini gidermek için şimdi Türkiye ile farklı bir talepte bulunuyor. Türkiye'den 20 bin erkek istiyor.
Bu aşamada görüşmeler sürüyor. Önceki gün bu konuda çalışmaları yürüten bir yetkili ile sohbet ettik. Moğolistan'da erkek sayısının azlığının ülkede önemli sıkıntılar yarattığını söyleyen yetkili, Moğolistan'dan önümüzdeki günlerde üst düzey yetkililerden oluşan bir heyetin geleceğini anlattı.
GİDECEK ERKEKLERİN BAŞINA TALİH KUŞU
Heyetle bu konuda nasıl bir yol izleneceğini konuşacaklarını söyleyen yetkili, "Halk, Ruslar kökümüzü kuruttu diyor. Türk erkeklerinin çalışkan olduğunu düşünüyorlar. Türk erkekleri gelirse kendi erkeklerinin de silkineceğini düşünüyorlar" diyor.
Moğolistan deyip geçmeyin. Ülkede madencilik, tarım ve turizm konusunda ciddi potansiyel var. Topraklar tertemiz, bakir bir doğaya sahip. Bu arada tarım dedik diye korkmayın nüfusun yüzde 51.2'si de şehirlerde yaşıyor. Ciddi bir şehirleşme var. Okuma yazma oranı da yüzde 95.
20 bin Türk erkeği nasıl seçilecek bilmem ama seçilenin başına talih kuşunun konacağı ortada.

Kaynak:http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=229037

Arkadaşlar

kız evi naz evi olurmuş yaa sıra sizde erkekler naz yaparsınız artıkvay be 6 kadına 1 erkek düşüyormuş,izdivac evlilik programlarına katılanlar buyrun moğollar sizleri bekliyor..

6 yorum:

Recep Altun dedi ki...

Daha durun, ilerleyen zaman içinde böyle şeyler çok yaşanacak, Bu gün için erkek isteniyorsa, bir başka gün de kadın isteyen ya da nüfusu tükendiği için, her ikisini de talep edecek ülkeler de çıkacak.

Bu güzel ve orjinal konuyu biz blogcular ile paylaştığınız için teşekkürler.

tatesal dedi ki...

İYİ İŞTE İŞSİZLİĞE BİR NEBZE ÇÖZÜM OLUR ,İŞSİZ BEYLERE YENİ UMUT KAPISI...

TRAJİKOMİK

muazzez dedi ki...

canım mimi cevapladım teşekkür ederim:)))sevgiler

Ceyda'nın Bahçesi dedi ki...

ahh evet bugü bende okudum.ne günlere kaldık.hatta abimle paylaştım.sanırım göndericem onu:))

Magia da Inês dedi ki...

Olá, amiga!
Voltei para rever seu cantinho e as novidades...
Bom fim de semana!
Beijinhos.
Itabira - Brasil

eminegolylmz dedi ki...

merhaba arkadaşım yeni sitem blogspotta ve yapım aşamasındaki forum sitemde ben yalnız bırakmazsan çok mutlu olurum

http://hanimeli2.blogspot.com/

http://eminegolylmz.blogcu.com/

http://hanimeli.eniyiforum.org/