3 Mart 2010 Çarşamba

YILMAZ DURU VEFAT ETTİ .. DURU KİMDİR..

Duru Kimdir,Yılmaz Duru Vefat EttiYılmaz Duru'nun cenazesi, Teşvikiye Camisinde ikindi vakti kılınacak.
Yılmaz Duru'nun cenazesi, Teşvikiye Camisinde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. 1933 yılında Adana'da dünyaya gelen Duru, 1944'te ''Ses'' operetiyle sahneye çıkarak sanat yaşamına adım attı. Duru, bir dönem profesyonel dansçılık yapmasının ardından 1954 yılında oyunculuğa başladı.
Amerika'ya giderek dans öğretmenliği yapan Duru, orada sinema ve televizyon üzerine eğitim alıp, Türkiye'ye döndükten sonra Tura Film adlı bir şirket kurarak yönetmenlik ve yapımcılığa başladı. ''Ekmek Kavgası'' adlı filmle yönetmenliğe başlayan Yılmaz Duru, senaryo çalışmalarının yanı sıra 3 filmin müziklerine de imza attı.
Altın Portakal Ödülü sahibi de olan Duru, ''İnce Memed Vuruldu'', ''Dövüşe Dövüşe Öldüler'', ''İnce Cumali'', ''Zalimler'', ''Erkekler Ağlamaz'' gibi filmlerin yönetmenliğini üstlendi.Duru'nun rol aldığı filmler arasında, ''Çete Şeyh'', ''Ahmed'in Gözdesi'', ''Beni Şafakta Vurdular'', ''Hancı'', ''Ölmek İstiyorum'', ''Gecelerin Hakimi'', ''Acı Zafer'' ve ''Dünya Kadınla Güzel'' adlı yapımlar bulunuyor.

Kaynak olarak Blogcu arkadaşımda gördüm ..
Arkadaşlar Türk sinemasına çok güzel filimlerle sanatıyla katkıda bulunmuştur.
Allah rahmet Eylesin...

4 yorum:

SerpiL dedi ki...

ne çok işe imza atmmış allah rahmet eylesin

annemineli dedi ki...

Türk sinamasının emekçilerinden olan Yılmaz Duru'ya Allah Rahmet eylesin.Paylaşım içinde teşekkür ederiz.SEvgi ve saygılarrr....

ahsen58 dedi ki...

canım ablacım sayfama uğrarmısın ödülün var

Recep Altun dedi ki...

Türk Sinemasının eski aktörlerinden Yılmaz Duru'nun vaefatını bloğunuz sayesinde öğrendim. Bu aralar ne görsel ne de yazılı basını takip edememiştim.

Türk Sinemasının değerli emekçilerinden Yılmaz Duru'ya Allah'tan rahmet, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı dilerim.

Haber içeren bu paylaşımın için de size teşekkür ederim.

Allah'a emanet olun ve sağlıcakla kalın.