3 Temmuz 2010 Cumartesi

SEVGİLİ KEMAL SUNALI ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE SAYGIYLA ANIYORUZ..

KEMAL SUNAL....

Doğumu Ali Kemal Sunal


11 Kasım 1944(1944-11-11)


İstanbul


Ölümü 3 Temmuz 2000 (55 yaşında)


İstanbul


Eğitimi Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi


Mesleği Aktör, Tiyatro Sanatçısı


Etkin yılları 1972-1999


Eşi Gül Sunal


[göster]Ödülleri


Ankara Uluslararası Film Festivali
En İyi Erkek Oyuncu
1989 Düttürü Dünya
Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu
1977 Kapıcılar Kralı
Ali Kemal Sunal (d. 11 Kasım 1944, İstanbul[1] - ö. 3 Temmuz 2000, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema sanatçısı.
Babası, Malatya doğumlu, Migros'tan emekli Mustafa Sunal; annesi Saime Sunal'dır. Cemil Sunal ve Cengiz Sunal adında iki kardeşi vardır[2].
Sanatçı, ilkokulu Mimar Sinan İlkokulu'nda okudu, Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde başladı.
1981 yılında Ankara Bando-Mızıka birliğinde askerliğini yaptı[3]. Sanat hayatı, Vefa Lisesi'nde amatör olarak "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra uzun süre Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda, kısa süre Ayfer Feray Tiyatrosu'nda, son olarak da Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı[4]. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği "Tatlı Dillim" adlı filmle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.
Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı.
Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peş peşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filmlerde çoğu zaman saf, şanslı ama iyi yürekli karakterlerin rollerine girdi. 1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başlandı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para almadı.
12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.Ağlarken Bile Güldürmeyi Başarabilen Büyük Üstad, Mekanın Cennet Olsun.
Sevgili KEMAL SUNAL..

3 yorum:

yasemin dedi ki...

sevgili kemal abi bugün kibar feyzo filmini seyretim yok abi senin gibi mizahla bize gercekleri anlatan yok seni özlüyorum ALLAH rahmet eylesin seni sevenlerine sabırlar diliyorum sevgili abim aydından yasemin ekiz

celebi74 dedi ki...

süper yetenek.. nur içinde yatsın...

Sena Çeyiz dedi ki...

Hayat ne kadar kısa 55 yıl ne ki... Mekanı cennet olsun :)